מחזאי ובמאי

ביום ד’ בכסלו תשע”ב
סינט האוניברסיטה העברית בירושלים חלק כבוד
למיכאל גורביץ’

מיכאל גורביץ’ הוא מן המחזאים והבמאים החשובים שקמו לתיאטרון הישראלי. הפקותיו ובימויו העמיקו את חוויית הצפייה ושינו את פני התאטרון בישראל. יצירתו נעשית בסגנון המיוחד לו, היוצא מן הדיבור היום-יומי וחוזר אליו. הוא מצליח להרטיט את הלב ומותיר חותם גם כשהמסך יורד.

מיכאל גורביץ’ נולד בישראל בשנת 1951 וגדל בתל אביב. בן לאם רקדנית ולאב צייר ומעצב תפאורות, נחשף לאמנויות הבמה בעודו ילד. את מחזותיו הראשונים יצר בתאטרון הבובות הקטן ובפנס הקסם שבנה לו אביו. הוא שירת בלהקת פיקוד הצפון, ולאחר שירותו הצבאי למד בסטודיו למשחק ניסן נתיב ויצא להשתלמות בלונדון בבימוי ובחינוך. בנערותו התוודע לנסים אלוני, מחזאי שליווה את דרכו בעולם התאטרון והיה לו לחונך ולאב רוחני. בראשית שנות השמונים ביים בתאטרון הבימה את “חקירה חוזרת בעניין מותו המוזר של אנרכיסט מפוקפק”. עד מהרה מונה לבמאי הבית של התאטרון, תפקיד שנשא בו שש שנים. באותה עת לא חדל ללמוד וללמד, הוא כתב, יצר וביים עשרות מחזות ובהם: מלאכים הם לא לנצח, מסע לכיוון הים, האבן והשושנים, המרחק הזעיר בין האהבה לגוף, צל חולף. אחרי פרשיתו מהבימה ביים בכל התאטראות בארץ, מהקאמרי ועד באר שבע. משנת 2001 הוא משמש מנהלו האמנותי של תאטרון החאן. מאז, כבמטה קסם, העלה גורביץ’ את רמתו האמנותית של התאטרון לפסגה שלא נודעה כמותה. בד בבד גברה הפופולריות של התאטרון, עד כי נחשב לטוב ולמאתגר בתאטרוני ישראל. מחזות רבים ביים בתאטרון החאן ובהם: צל חולף, מילה של אהבה, חיל פרשים אנו, אושר, אהובת הדרקון, מלחמה על הבית, בגדי המלך, החיים הם חלום, אותלו וגן הדובדבנים.

בעולם הניזון מגירויים מתחלפים, השכיל גורביץ’ לקשור את הקהל הירושלמי בעבותות של אהבה לתאטרון וליצור תאטרון קהילתי. אפשר שהאמון שנטע בקהל הוא יצירתו האמתית של מיכאל גורביץ’ מעבר להיותו מחזאי-במאי. הוא דבק באמונתו כי היצירה נאמנה לשורשי התרבות הקדומים שלה וכי מקור הנביעה שלה אינו אלא המקום שבו היא מוצגת: הקהילה והעיר, הזמן והסביבה. על עושר יצירתו זכה מיכאל גורביץ’ בפרסים ובתוארי כבוד לרוב ובהם: פרס א.מ.ת, פרס לנדאו, פרס פינקל, פרס מוזיאון תל אביב ופרס מרגלית, ונבחר לבמאי השנה שלוש פעמים במסגרת פרס התאטרון הישראלי.

מתוך הערכה עמוקה על תרומתו המיוחדת להרחבת גבולות התאטרון הישראלי ולאות תודה על העשרת חיי התרבות בישראל ובירושלים החליט סינט האוניברסיטה להעניק למיכאל גורביץ’ תואר

דוקטור לפילוסופיה לשם כבוד
של האוניברסיטה העברית בירושלים

ובזאת הוא מוכתר בכל הזכויות והיקר הכרוכים בתואר זה.