מחזאי ובמאי
 
| תמונות | טקסט | וידאו

היוצרים:
מאת נסים אלוני
עריכה: דורי פרנס ומיכאל גורביץ
בימוי: מיכאל גורביץ
תפאורה:  פרידה קלפהולץ־אברהמי
תלבושות: נטע הקר
מוסיקה: ערן דינור
תנועה: מרינה בלטוב
שפה ודיבור: נגה יתומי
תאורה: רוני כהן
ליהוק: רות טון־מנדלסון

המשתתפים:
המלך קספר השמיני: אבי אוריה
זום, ראש הממשלה: משה בקר
סזארו, מזכירו: מיכאל כורש
בובו פורטונה, מגיש בטלוויזיה: פיני קידרון
אדריאן קורבו, חייט: דביר בנדק
אלכסנדר טורנו, חייט: דב רייזר
לוסי, בת המלך: איילת זורר
לילי מינרווה, כוכבת קולנוע: עידית טפרסון
הקטור באסונה, משורר: אודי רוטשילד
מארי:  טל צדקוני
דוקטור פיץ, הרופא המלכותי: אברהם מור
דמופוני: רוברט הניג
מרתה, זונה: פלורנס בלוך
טרזה, זונה: לירית בלבן
לופוס ברתולדי, שגריר: לופו ברקוביץ
שר הבריאות: חיים חובה
בלש: נצר אלוני
רבינוביץ/פגאסוס: עזר קלמוביץ

שרים, זקיפים, חצרנים, הצרניות, עיתונאים, שוטרים, שרתים:
אורון אבידן, שלומי אדרי, מוטי אלמליח, ולנטין גינדין, נעמי דולצ׳ה, אולי מרקוביץ, סימון רוזנפלד, סולי שבתאי

נגנים:
פסנתר/קלידים: ערן דינור
חצוצרה: עדי מאירי
טרומבון: יוסי רגב

הצגה ראשונה: אולם רובינא, 22 במאי 2004

משך הצגה: שעתיים כולל הפסקה

תקציר ההצגה:
מערכה ראשונה

1. המלך עירום!

סתיו.

ראש הממשלה, הבארון זום, עוקב מתוך לשכתו אחרי התהלוכה המלכותית בה מציג המלך את בגדיו החדשים לעם. לפתע נשמע נער שצועק ״המלך עירום!״ הקהל בחוץ מזועזע; אבל מדוע ראש הממשלה מרוצה?

2. שידור חי

שדר הטלויזיה בובו פורטונה מודיע כי הצועק נתפש, וזוהה כשליח המחתרת, הידוע בשם הצופן איפסילון 2004. המלך מאיים על שריו: ראש המחתרת, הוא אומר, מצוי ביניכם. השרים נסערים.

3. חמישים אחוז 

החייטים ש״תפרו״ את בגדי המלך, טורנו וקורבו, נפגשים עם הבארון זום. הוא מגלה להם כי בנוסף להיותו ראש הממשלה ושר הפנים, הוא גם ראש המחתרת, ומציע להם עיסקה: עליהם להפריש לו 50 אחוז מהכנסות מפעלי בגדי המלך, תמורת השקטת המחתרת. הוא נותן להם ארכה לשקול את הצעתו ־ עד יום העצמאות.

4. זה לא הוא! 

הבארון זום מתוודה באוזני הקהל שהוא אמנם מבין שבזמנים החדשים יש ללכת עם הזרם

וללבוש תחתונים, אלא שהוא, אישית, אינו מסוגל לכך. אז פורצת ללשכתו שלישיית אמנים מוזרה: הזמרת מארי, האמרגן דמופוני והסוס פגאסוס. הם מציגים את עצמם כידידיו של הנער הצועק, הקטור באסונה, והם משוכנעים שהוא לא שליח של שום מחתרת. הוא משורר! הוא נער חולם! הוא אוהב את מארי! זום הודף את טענותיהם, אך אז הוא מקבל פתק סודי ועוזב בבהילות.

5. איפסילון 2004
זום מבקר בתא שבו כלוא הקטור באסונה. הוא מסביר לו את המצב: איפסילון 2004, שליח המחתרת, לא יכול היה לבצע את שליחותו כיוון שהקטור הקדים אותו; הוא צעק את אותן המלים, “המלך עירום״, באותה השעה. אין לך ברירה, מסביר זום להקטור, אלא לקבל על עצמך את התפקיד של שליח המחתרת, לתקופה מסויימת. הקטור, המשורר, האוהב, החולם, מתקומם: אני לא אהפוך את עורי! 

6. אריגים תמורת תותחים

המלך עומד לחתום על חוזה חליפין עם המדינה השכנה, בוגומניה: תמורת עודפי אריגים, תיתן בוגומניה תותחים. החייטים מודאגים: התותחים ישמשו את זום להגדלת כוחה של המחתרת שלו. לכן הם מטמינים לשגריר בוגומניה פצצה במכוניתו. כך, הם מאמינים, יהיו פטורים מלתת לו חמישים אחוז ולהגדיל את כוחו. אבל זום, המושך בכל החוטים, מסכל את תכניתם. האולטימטום בעינו עומד.

7. יום העצמאות

קר, קר, קר, והמלך, שמסתובב בתחתונים בלבד, מצונן מאד. בעת טקס חתימת הסכם החליפין עם בוגומניה, מגלה זום לחייטים את תכניתו הסודית: להכריז מלחמה על בוגומניה, דבר שיגרום למפעלי בגדי המלך להתרחב ו״לייצר״ מדים. החייטים מתלהבים: ״יש מלחמה ־ יש בטחון״. זום יקבל את חמישים האחוזים שלו.

הקטור באסונה מוצג בפני המלך. הוא עדיין צועק ״המלך עירום״, אך האם הצעקה הפכה לדקלום מקצועי? הוא מעורר את

התעניינותה של בת המלך, והיא מזמינה אותו לביקור פרטי אצלה.

8. חורף

קר, ושלג, אבל, על פי העיתונים, הקטור מלבלב: הוציאו כבר שש־עשרה מהדורות של ספר שיריו, יש לו רומן עם בת המלך. הרומן הזה מדאיג את החייטים: הקטור צובר יותר מדי כוח, והוא מופעל בידי זום. הם מחליטים להחזיר אותו לזרועות אהובתו הראשונה, מארי, ולשם כך הם מגייסים את שדר הטלויזיה בובו פורטונה. הוא מפתה את מארי, הכמהה להציל את נפש אהובה, ללבוש את בגדי המלך: ״רק כך תהיי פופולרית. רק כך תגיעי אל אהובך״.

מערכה שניה

1. שעת חירום

החייטים חום מעבירים בממשלה החלטה: החוזה עם בוגרמניה מבוטל. הקטור מופיע, על פי בקשת זום, לפני המלך ומרקלם הצהרה על פיה הוא היה בובת משחק תמימה של כוחות עוינים. בסוף ישיבת הממשלה נותרים המלך חום לבדם. הם מתבוננים, עגומים, בבגדי המלך הישנים. אך הזמנים השתנו. המלך מצווה על זום להזמין לעצמו ״חליפה׳,.

2. ״אלה הם חייך״! מזימת החייטים יוצאת לפועל: הם מארגנים להקטור מפגש מפתיע עם מארי בשידור חי, במסגרת התבנית

״אלה הם חייך׳,. הקטור המום כשהוא פוגש את מארי, הלובשת תחתונים, לעיני מצלמות הטלויזיה. ״את ערומה את ערומה!״ הוא צועק, והקהל מריע.

5. חיים חדשים

המלך חולה מאד. החורף הקשה בתחתונים בלבד נותן בו את אותותיו. הקטור ובת המלך מודיעים על אירוסיהם.

4. תצוגת אופנה

לכבוד האביב מתקיימת בארמון תצוגת אופנה. הרופא המלכותי מתנגד בתוקף לנוכחותו של המלך החולה והרועד בתצוגה. אבל הקטור מתעקש: המלך יגיע לתצוגת האופנה.

״זה נקרא רצח״, לוחש לו זום. ״אתה גידלת אותי״, משיב לו הקטור. זום תולש לו את בגדיו, והקטור נותר בתחתונים. במהלך תצוגת האופנה, המלך מתמוטט. בעוד הוא שוכב על ערש דווי, נערכות ההכנות לחתונת הקטור עם בת המלך. ראש הממשלה, הבארון זום, מפנה את מקומו לעולם אמיץ וחדש ומודיע על פרישתו, מטעמי בריאות.

פ. המלך מת ־ יחי המלך

עם מות המלך, מופיע הקטור, בתחתונים שחורים של אבל, כתר על ראשו, ומלכתו לצידו. המשורר הבוער הפך לשליט. בטקס הכתרתו זועקת אהובתו: ״המלך עירום!״ אבל בעידן התחתונים אין מקום לאמת, או לאהבה.